Fejlesztőkörnyezetek

Czirkos Zoltán · 2024.08.29.

Az ajánlott, ingyenesen letölthető fejlesztőkörnyezetek.

A tárgyaink a Python nyelvet tanítják. Ehhez több fejlesztőkörnyezet is elérhető.

1. IDLE: a Python „hivatalos” fejlesztőkörnyezete

A HSZK-ban a Pythonnal együtt telepíthető IDLE-t használjuk. Ez letölthető innen:

  • Windowshoz: Download Python
  • Linuxhoz: általában az idle3 nevű csomag telepítésével.

Windowsos telepítés esetén érdemes úgy beállítani a telepítőt, hogy a telepítés elérési útját hozzáadja a PATH változóhoz. Lásd a képen alul:

PATH változó a Python telepítőjében

A HSZK-ban mindig a nyáron elérhető Python és Visual Studio Code van. Valójában a verzió számunkra lényegtelen, a legfontosabb, hogy 3.6 verzió feletti legyen, ne pedig régebbi, különösen ne 2.x. A 3.6 verzió egyébként 2016-ban jelent meg, az utolsó 2.7-et pedig 2020-ban nyugdíjazták végleg. A legfrissebb verziók lehetőségeit esetleg megemlítjük, de semmiképpen nem használjuk, kérlek Te se tedd. Nem kezdhet minden laborvezető egy friss Python install-lal.

A könnyebb használat érdekében érdemes lehet a karakterkészletet lecserélni, az alapállapotban Courier 10pt fontról pl. Consolas, 11pt-ra. Ezt az Options/Configure IDLE/Fonts útvonalon teheted meg.

A számonkérések - ha csak valamilyen elháríthatatlan külső akadály nem hiúsítja meg - számítógépen lesznek és az IDLE fejlesztőrendszert (vagy a notepad-et...) lehet csak használni.

2. Thonny: kezdőknek

A Thonny egy kezdőknek szánt fejlesztőkörnyezet. Kényelmes, színes, letisztult megjelenésű. És nagyon látványos a nyomkövetője, amellyel a programok működése lépésről lépésre megfigyelhető.

A Thonny környezet nyomkövetője

3. Visual Studio Code: haladóknak

A HSZK-ban szintén használható. Ez a fejlesztőrendszer határozottan NEM KEZDŐKNEK javasolt, de sokkal kényelmesebb, mint az IDLE. Ha valaki nem ismeri, érdemes menet közben megtanulni, informatikusoknak főleg. A laboron a ~10-20 soros kódok esetén tulajdonképpen mindegy a fejlesztőrendszer, de a több fájl tartalmazó, többszáz soros házi feladat projekt esetében már érdemes lehet használni.

Letölthető innen: Visual Studio Code

Telepítés után az első Python nyelvű file-t megnyitása után fel fog ajánlani egy extension pack telepítését, ha mégsem, akkor kézzel kell megkeresni és telepíteni a "Python" és a "Pylance" extensiont.

4. Online fejlesztőkörnyezetek

Valamit kipróbálnál gyorsan? Nincs nálad a saját géped, de a haverét el tudod kérni? Erre valók az online szerkesztők

5. Egyéb

A tárgyban (a nagy házi elkészítéséhez stb.) tetszőleges másik környezet is használható, amelyek telepítéséhez azonban segítséget nem feltétlenül tudunk adni.